Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/horsevets.cz/reprodukce.horsevets.cz/application/libs/Nette/nette.min.php on line 16
Inseminace klisen - Služby | Horsevets - reprodukce koní

Služby

Inseminace klisen

možnosti inseminace klisen chlazeným i mraženým semenem.

U mnoha plemen koní, s výjimkou anglického plnokrevníka a poníků, nahradila umělá inseminace téměř úplně přirozenou plemenitbu a to zejména u plemeníků nejvyšší kvality. Hlavním kritériem při umělé inseminaci koní je správné načasování. Důvodem je, že koně mají dlouhou říji a velkou sezónní a individuální variabilitu pohlavního cyklu.

Výhodou umělé inseminace obecně je nižší cena, nízké riziko přenosu pohlavních nákaz a jiných infekcí a úplně odpadá riziko poranění hřebce nebo klisny na rozdíl od přirozené plemenitby. Umělou inseminaci klisen lze provést krátkodobě konzervovaným - chlazeným semenem nebo dlouhodobě konzervovaným - mraženým semenem. Každá z metod má své výhody a nevýhody.

Mražené semeno má velmi dlouhou životnost (mnoho let). Je uchováváno v tekutém dusíku, hluboce zmražené na teplotu -196°C. Proto je možné získat semeno odkudkoliv z celého světa nebo také od hřebce, který již nežije. Po rozmražení je nutné ihned semeno vpravit do pohlavních orgánů klisny, protože životnost rozmražených spermií je jen několik hodin. A to je taky důvod, proč musí být inseminace mraženým semenem přesně načasována co nejblíže termínu ovulace. Mraženým semenem nelze inseminovat klisny se zánětlivým onemocněním pohlavního aparátu. V případě zánětu je třeba klisnu nejdříve vyléčit.

Při inseminaci klisen mraženým semenem využíváme 2 techniky. Obě vycházejí z faktu, že rozmražené spermie mají krátkou životnost a musí oplodnit vajíčko klisny během několika hodin od rozmražení. V obou případech je klisna vyšetřována jednou denně, když je u klisny zjištěn na vaječníku folikul větší než 35 mm a klisna je zároveň v říji, je ovulace urychlena pomocí léků obsahujících hormony hCG nebo GnRH.

Po aplikaci hormonu vyšetřujeme klisny každých 6-8 hodin s cílem určit co nejpřesněji čas ovulace a inseminace musí být provedena nejpozději 6 hodin po ovulaci.

Pokud máme k dispozici alespoň 2 inseminační dávky, můžeme postupovat tzv. americkou metodou dvou inseminací. Klisna je inseminována dvakrát a to za 24 a 40h po aplikaci hormonu. Literatura uvádí, že 80% klisen ovuluje v tomto intervalu, takže tato technika snižuje počet ultrasonografických vyšetření, kterými si klisna musí projít, ale naopak vyžaduje využití dvou inseminačních dávek.

Inseminace chlazeným spermatem není tak náročná na načasování, k ovulaci musí dojít 12 – 40 hodin od provedení inseminace. Na každou říji je potřeba objednat novou inseminační dávku. Dávky chlazeného spermatu je možné zasílat kurýrní službou i na velké vzdálenosti, a tak se k nám tyto dávky dostanou do 24 hod. i z jiných zemí jako např. z Německa, Rakouska, Nizozemí apod. Na době transportu pak záleží načasování ovulace, které však nemusí být tak přesné jako u inseminace zmraženým spermatem.

Inseminace chlazeným spermatem se také provádí větším objemem než u inseminace zmraženým spermatem.

Zpět
©2011 HorseVets