Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/horsevets.cz/reprodukce.horsevets.cz/application/libs/Nette/nette.min.php on line 16
Je mražené semeno méně plodné než chlazené? - FAQ | Horsevets - reprodukce koní

FAQ

Je mražené semeno méně plodné než chlazené?

plodnost obou typů semen se v dnešní době, za dodržení všech podmínek konzervace a uchovávání spermatu a především podmínek inseminace, liší jen málo.

Plodnost mraženého semene hodně závisí na konkrétním hřebci. Bylo publikováno několik studií, které srovnávali plodnost po inseminaci čerstvým, chlazeným a mraženým semenem. Tato plodnost byla srovnávána buď za jeden pohlavní cyklus klisen, nebo za celou reprodukční sezónu. Většinou byl výsledek takový, že největší plodnost je po inseminaci čerstvým semenem, trochu nižší úspěšnost mělo chlazené semeno a ještě o trochu méně úspěšná byla inseminace mraženým semenem. V roce 2010 byla publikována obsáhlá studie, která uvádí tyto čísla: po 1. inseminaci chlazeným semenem zabřezlo 63% klisen a u mraženého semena byla úspěšnost 60%. Na konci reprodukční sezóny byla úspěšnost zabřezávání 79% u inseminace chlazeným semenem a 76% u inseminace mraženým semenem. Což dokazuje, že obecně lze při inseminaci chlazeným i mraženým semenem dosáhnou srovnatelných výsledků. 

 

Zpět
©2011 HorseVets